ORGINALNY WZORZEC SHIH TZU ZATWIERDZONY PRZEZ AKC:
Wygląd zewnętrzny:
Shih tzu to pies żywy i czujny , wymagający ze względu na podwójną szatę. Jego chińskie pochodzenie było i jest doceniane zarówno jako domowy towarzysz jak i mieszkaniec pałacu. Shih tzu jest z wyglądu aroganckidumnyz powodu wysoko podniesionej głowy i ogona zagętego nad plecami. Chociaż rasa ma znaczne różnice w wielkości , ale shih tzu musi być zwarty, mocny, mający dobrą wagę i proporcje. Nawet tak mały pies jak shih tzu musi podlegać takim samym zasadom wychowania jak wszystkie inne rasy , wszelkie odstępstwa od ideału opisanego we wzorcu powinny być traktowane jako odstępstwowada. Wszystkie inne odstępstwa od wzorca są uznawane za wadę jak w przypadku wszystkich innych ras.
Wielkość , proporcje, treść :
Wielkość: Idealna wysokość w kłębie to od 22,9 cm do 26,7 cm, lecz nie więcej niż 27.9, a nie mniej niż 20.3 cm . Waga od 3.4 kg do 6 kg .
Wyjaśnienie: Shih Tzu nigdy nie powinien być wąski, powinien mieć mocne kości. Psy w okresie rozwoju nie powinny być karane za mniejszą wagę, pod warunkiem dobrych proporcji, kości, mięśni i ogólnego wizerunku psa. Gdy podniesiemy shih tzu może być zaskakująco ciężki jak na jego obraz.
Proporcje:ługość od kłębu i nasady ogona jest nieco dłuższa niż wysokość w kłębie. Sih tzu nie musi być wysoki, nie powinien sprawiać wrażenia "długonoga", lecz nie powinien być zbyt niski.
Shih tzu niezależnie od wilekości jest zawsze zwarty i solidny.
Wyjaśnienie: przy ocenie należy zwrócić uwagę czy pies ma odpowiednie proporcje .gdy łączna długość Shih Tzu jest mierzona od mostka (prosternum) do punktu zadu , Shih Tzu jest psem prostokątnym. Prawidłowe noszenie głowy, ogona i wystarczająca długość ciała daje także pożądany wygląd prostokątnego psa z płynnym chodem bez wysiłku, to wszystko składa się na psa idealnego.
Głowa:
Głowa:Okrągła, szeroka, szeroka między oczami, jej wielkość w równowadze z ogólną wielkością psa .
Wada: wąska głowa, zbyt blisko osadzone oczy.
Wyjaśnienie: wszystkie części budowy głowy powinny składać się na miłą aparycję.
Ekspresja: ciepły, słodki z szeroko otwartymi oczami, przyjazny i ufny. Należy psa dokładnie oceniać w głąb włosa aby sprawdzić czy ogólna budowa jest rzeczywista czy wspomagana różnymi technikami groomerskimi.
Wyjaśnienie:zawsze budowa powinna być dokładnie zbada rękami w celu ustalenia oryginalnego kształtu.
Oczy: duże, okrągłe, nie wyłupiaste, ustawione wyraźnie od siebie, patrzące przed siebie, bardzo ciemne. Jaśniejsze u psów o pigmentacji wątrobianej i błękitnej.
Wada:małe, przymknięte, widoczna nadmierne białko
Uszy: Duże, nieco poniżej korony czaszki; mocno owłosione.
Czaszka: w formie kopuły.
Stop: wyraźnie zaznaczony.
Kufa: okrągła, krótka niepomarszczona , ustawiona na poziomie nie niższym niż krawędź dna oka, nigdy niżej. Najlepiej byłoby, gdyby nie dłuższa niż 1 cal od czubka nosa do stopu, chociaż długość może się nieznacznie różnić w stosunku do ogólnej wielkości psa. Front kufy powinien być płaski, wargi i podbródek nie wypukłe i zdecydowanie nie ustępuje.
Wady: pomarszczona, brak odpowiednich punktów odniesienia.
Nos: nozdrza szerokie, otwarte.
Pigmentacja: nos, wargi, powieki są czarne u wszystkich umaszczeń z wyjątkiem wątrobianego i niebieskiego - tu dopuszczalna pigmentacja wątrobiana lub niebieska.
Wada: różowa pigmentacja, oczu, nosa, warg
Zgryz: Szczęka jest szeroka,zgryz kompletny, zęby nie powinny być zbyt ściśnięte. Zęby i język nie powinny wystawać z zamkniętego pyszczka
Wyjaśnienie:Przy rozstrzyganiu, czy zgryz jest zbyt wystający, Kufa powinna być oglądane z boku.Należy pamiętać, że Shih Tzu jest płytko zakorzenione zęby i mogą stracić zębów w stosunkowo młodym wieku. Szerokość szczęki jest ważniejsza niż idealne uzębienie.
Szyja, górna linia, tułów
Nizmiernie ważne jest ogólne wyważenie proporcji.
Kark: Dobrze osadzony, płynnie przechodzący w ramiona o długości wystarczającej, aby umożliwić naturalne wysokie noszenie głowy i we właściwej proporcji do wysokości i długości psa.
Górna linia: prosta
Wyjaśnienie: Górna linia powinna być prosta, ponieważ może być ustawiona na stole przez handlera, należy zwrócić na nią szczególną uwagę gdy pies jest w ruchu.
Ciało: krótkie i mocne lędźwia, shih tzu jest nieco dłuższy niż wysoki.
Klatka: Szeroka i głęboka. Głębokość klatki piersiowej powinna wykraczać tuż poniżej łokcia. Odległość od łokcia do kłębu jest nieco większa niż od łokcia do podłoża.
Zad: płaski
Ogon: wysoko osadzony, dobrze owłosiony,noszony nad grzbietem.
Wyjaśnienie:Ogon powinien układać się w łagodnym łuku w plecy. Ogon nie powinien być flagą lub leżeć płasko.
Kończyny przednie:
Łopatki - Dobrze kątowane, , dobrze położone, nie odstają od ciała.
Nogi - Proste, mocne kości, mięśnie, ustawione naprzeciw siebie , ustawione blisko ciała.
śródręcze - Mocne, prostopadle.
Pazury - przycięte
Stopa - dobrze owłosiona
Kończyny tylnie:
Kończyny przednie powinny być w równowadze z tylnymi.
Nogi - Mocna kość, mięśnie , ustawione prosto, patrząc od tyłu.
Staw skokowy - nisko, prostopadle.
Pazury - podcięte
Stopa:dobrze owłosiona
Szata
Luksusowy, podwójna, gęsta, długa i lejąca. Dopuszczalne niewielkie fale. Włosy na czubku głowy związane.
Wada: szata jednowarstwowa (bez podszerstka), wystrzępiona
Przycinanie: Stopy, dolna część płaszcza i odbytu w celu utrzymania czystości.
Kolory i znaczenia:
Dopuszczalne we wszystkich kolorach.
Chód:
Shih Tzu porusza się prosto ,w jego własnym tempie naturalnych,nie powinien się ścigać, ani ociągać.Chód powinien być płynny i gładki z ekspresyjnym wykrokiem. Górna linia w ruchu powinna zostawać w jednym poziomie. Głowa noszona wysoko, ogon łukowato nad plecami.
Temperament: jedyny cel Shih Tzu to, bycie towarzyszem domu, istotne jest, że jego temperament jest szczęśliwy, kochający, przyjazny i ufny wobec wszystkich.
Zatwierdzony 9 maja 1989
Skuteczne 29 czerwca 1989
Ilustrowany wzorzec shih tzu.
Wzorzec Shih Tzu zatwierdzony przez FCI pod numerem 208:
WYGLĄD OGÓLNY
Wrażenie ogólne
Krzepki, krótkonożny piesek, obficie owłosiony, z charakterystycznym aroganckim sposobem bycia i twarzą przypominającą chryzantemę
Temperament
Inteligentny, żywy, czujny o przyjaznym i niezależnym usposobieniu.
Ruch
Arogancki, płynny, przednie kończyny z dobrym wykrokiem. Mocna akcja kończyn tylnych z ukazywaniem całych opuszek stóp,
GŁOWA
Głowa szeroka, okrągła i szeroka między oczami. Obficie owłosiona z włosem opadającym nad oczami. Obfita broda i bokobrody; włos na kufie rośnie w górę, dając charakterystyczny efekt chryzantemy.
Kufa
Kufa szeroka, graniasta, krótka, nie pomarszczona, płaska i owłosiona. Wargi Równo schodzące się.
Nos
Nos czarny lub barwy ciemnowątrobianej u okazów wątrobianych lub łaciatych wątrobianych, długości około 2,6 cm od końca do wyraźnego stopu. Nos prosty lub lekko zadarty. Grzbiet nosa powinien znajdować się na poziomie dolnej powieki lub nieco poniżej. Szeroko rozwarte nozdrza. Nos skierowany w dół jest zdecydowanie niepożądany, równie niepożądane są ściśnięte nozdrza. Pigmentacja kufy tak pełna, jak to tylko możliwe.
Uzębienie
Szeroka żuchwa, lekki przodozgryz lub zgryz cęgowy
Oczy
Duże, ciemne, okrągłe, rozstawione szeroko, ale nie wyłupiaste. u okazów wątrobianych czy o wątrobianych znaczeniach dopuszczalny jaśniejszy kolor oczu. Niewidoczne białkówki
Uszy
Duże, z dużym płatem usznym, zwisające. Osadzone nieco poniżej sklepienia czaszki, owłosione tak obficie, ze wydają się zlewać z owłosieniem szyi.
KORPUS
Szyja Proporcjonalna, łukowata. Długość odpowiednia do dumnego noszenia głowy.
Tułów Długość od kłębu do nasady ogona większa niż wysokość w kłębie, dobrze związany i mocny. Klatka piersiowa szeroka i mocna. Obręcz barkowa mocna. Grzbiet równy
OGON
Mocno owłosiony, wesoło noszony wyżej ponad grzbietem. Osadzony wysoko. Niesiony w przybliżeniu na wysokości sklepienia czaszki przydaje harmonii sylwetce.
Kończyny
Kończyny przednie Łopatki dobrze kątowane. Nogi krótkie, muskularne, o mocnym kośćcu, tak proste jak to tylko możliwe przy szerokiej i nisko zawieszonej klatce piersiowej.
Kończyny tylne Nogi krótkie i muskularne o mocnej kości. Oglądane z tyłu proste. Uda dobrze zaokrąglone i muskularne. Nogi sprawiają wrażenie masywnych ze względu na obfita szatę.
Stopy Zaokrąglone, mocne, o mocnych opuszkach, sprawiają wrażenie dużych ze względu na obfitą sierść
SZATA
Sierść Długa, gęsta, nie lokowata, obfite podszycie. Dopuszczalne lekkie sfalowanie. Zdecydowanie zaleca się wiązać włosy na głowie
Umaszczenie
Dopuszczalne wszystkie kolory, biała strzałka na czole i biały koniec ogona bardzo pożądane u okazów łaciatych.
Waga & wzrost
Waga 4,5 -8,1 kg. Idealna masa ciała 4,5 -7,3 kg.
Wysokość w kłębie do 26,7 cm
Typ i cechy charakterystyczne dla rasy są najwyższej wagi i w żadnym wypadku nie należy ich poświęcać jedynie dla prawidłowej wielkości.
Wady
Za wadę uważa się każde odstępstwo od powyższego wzorca. Ocena jest uzależniona od ilości i stopnia błędu.
Uwaga
Samce muszą mieć oba rozwinięte jądra spuszczone do moszny
WYGLĄD OGÓLNY
Wrażenie ogólne
Krzepki, krótkonożny piesek, obficie owłosiony, z charakterystycznym aroganckim sposobem bycia i twarzą przypominającą chryzantemę
Temperament
Inteligentny, żywy, czujny o przyjaznym i niezależnym usposobieniu.
Ruch
Arogancki, płynny, przednie kończyny z dobrym wykrokiem. Mocna akcja kończyn tylnych z ukazywaniem całych opuszek stóp,
GŁOWA
Głowa szeroka, okrągła i szeroka między oczami. Obficie owłosiona z włosem opadającym nad oczami. Obfita broda i bokobrody; włos na kufie rośnie w górę, dając charakterystyczny efekt chryzantemy.
Kufa
Kufa szeroka, graniasta, krótka, nie pomarszczona, płaska i owłosiona. Wargi Równo schodzące się.
Nos
Nos czarny lub barwy ciemnowątrobianej u okazów wątrobianych lub łaciatych wątrobianych, długości około 2,6 cm od końca do wyraźnego stopu. Nos prosty lub lekko zadarty. Grzbiet nosa powinien znajdować się na poziomie dolnej powieki lub nieco poniżej. Szeroko rozwarte nozdrza. Nos skierowany w dół jest zdecydowanie niepożądany, równie niepożądane są ściśnięte nozdrza. Pigmentacja kufy tak pełna, jak to tylko możliwe.
Uzębienie
Szeroka żuchwa, lekki przodozgryz lub zgryz cęgowy
Oczy
Duże, ciemne, okrągłe, rozstawione szeroko, ale nie wyłupiaste. u okazów wątrobianych czy o wątrobianych znaczeniach dopuszczalny jaśniejszy kolor oczu. Niewidoczne białkówki
Uszy
Duże, z dużym płatem usznym, zwisające. Osadzone nieco poniżej sklepienia czaszki, owłosione tak obficie, ze wydają się zlewać z owłosieniem szyi.
KORPUS
Szyja Proporcjonalna, łukowata. Długość odpowiednia do dumnego noszenia głowy.
Tułów Długość od kłębu do nasady ogona większa niż wysokość w kłębie, dobrze związany i mocny. Klatka piersiowa szeroka i mocna. Obręcz barkowa mocna. Grzbiet równy
OGON
Mocno owłosiony, wesoło noszony wyżej ponad grzbietem. Osadzony wysoko. Niesiony w przybliżeniu na wysokości sklepienia czaszki przydaje harmonii sylwetce.
Kończyny
Kończyny przednie Łopatki dobrze kątowane. Nogi krótkie, muskularne, o mocnym kośćcu, tak proste jak to tylko możliwe przy szerokiej i nisko zawieszonej klatce piersiowej.
Kończyny tylne Nogi krótkie i muskularne o mocnej kości. Oglądane z tyłu proste. Uda dobrze zaokrąglone i muskularne. Nogi sprawiają wrażenie masywnych ze względu na obfita szatę.
Stopy Zaokrąglone, mocne, o mocnych opuszkach, sprawiają wrażenie dużych ze względu na obfitą sierść
SZATA
Sierść Długa, gęsta, nie lokowata, obfite podszycie. Dopuszczalne lekkie sfalowanie. Zdecydowanie zaleca się wiązać włosy na głowie
Umaszczenie
Dopuszczalne wszystkie kolory, biała strzałka na czole i biały koniec ogona bardzo pożądane u okazów łaciatych.
Waga & wzrost
Waga 4,5 -8,1 kg. Idealna masa ciała 4,5 -7,3 kg.
Wysokość w kłębie do 26,7 cm
Typ i cechy charakterystyczne dla rasy są najwyższej wagi i w żadnym wypadku nie należy ich poświęcać jedynie dla prawidłowej wielkości.
Wady
Za wadę uważa się każde odstępstwo od powyższego wzorca. Ocena jest uzależniona od ilości i stopnia błędu.
Uwaga
Samce muszą mieć oba rozwinięte jądra spuszczone do moszny