Jak wybrać wystawowe szczenię?
Wybór dobrego szczenięcia nie jest jednak sprawą łatwą w licznie reprezentowanej rasie. Być może przyda Ci się kilka poniższych wskazówek – szczególnie, jeśli Twoim marzeniem jest piesek wystawowy.
W miarę wzrostu popularności rasy mnożą się hodowle nastawione głównie na korzyści finansowe. Efekt: zbyt wiele psów pozostaje shih tzu już tylko z nazwy. Gorąco zachęcam do tego, aby szukać dobrych psów. Choćby dla dwóch powodów: własnej przyjemności i dla dobra rasy.
Oto klucze do sukcesu: Twoja wiedza, możliwości i doświadczenie hodowcy, dużo czasu na podjęcie decyzji i sporo szczęścia. Oczywiście możesz wejść w posiadanie doskonałego psa znacznie prościej: idąc do hodowcy i prosząc o wybór odpowiedniego szczenięcia. Ale w takim wypadku możesz mówić tylko o dużym szczęściu. Poza tym nawet najbardziej doświadczeni hodowcy dokonują czasem niewłaściwych wyborów. Jeśli nie chcesz kupować przysłowiowego `kota w worku`, postaraj się samemu do tego przygotować.
I Dobrze poznaj wzorzec rasy.
Zacznij od poznania wzorca rasy (najlepiej sięgnąć do oryginału który znajdziesz na stronach FCI* - niestety nie ma tam polskiej wersji.) lub tu => viewtopic.php?f=46&t=2401 Zwróć uwagę nie tylko na cechy typowe, ale również niepożądane. Postaraj się nabrać wprawy w ocenie – najłatwiej zrobić to analizując zdjęcia psów odnoszących sukcesy na wystawach (znajdziesz je na stronach internetowych ). Interpretacja wzorca wymaga pewnej znajomości anatomii psa, ale nie jest to trudne zadanie.
II Wybór hodowli
Kupno psa, który ma być w przyszłości championem jest trudne dla każdego. Często liczba nabywców na najlepsze szczenię jest większa niż ilość psiaków o wyjątkowej urodzie, dlatego nie bądźmy w gorącej wodzie kąpani. Pamiętaj, że nawet w najlepszych hodowlach rodzą się różne szczeniaki, pięknych jest zazwyczaj mniej niż tych przeciętnych.
Jak wybrać hodowlę? wskazówki znajdziesz tutaj-> viewtopic.php?f=46&t=2403 Gdy już wybrałeś hodowlę pojedź na parę wystaw, aby zobaczyć psiaki na żywo. Nawiąż kontakt z hodowcą i staraj się go przekonać, jak bardzo jesteś zainteresowany wystawowym szczenięciem właśnie z jego hodowli. Następnie uzbrój się w cierpliwość i czekaj na dany miot.
III Wybór szczeniaka
Im starszy szczeniak, tym łatwiej wybrać tego najlepszego.
Pierwsza rzecz na jaką zwracamy uwagę to temperament. Psiak powinien być pewny siebie, nie bać się obcych, zachowywać się jakby chciał powiedzieć „spójż na mnie, jaki jestem śliczny”.
Drugą ważną rzeczą jest anatomia. Upewni się, że szczeniak nie posiada wad anatomicznych. Zobacz zgryz i liczbę zębów(pamiętaj, że przodozgryz z wiekiem zazwyczaj się powiększa). Sprawdź poprawność budowy ze wzorcem rasy. Zobacz chód szczeniaka, zwróć uwagę, czy ogon jest prawidłowo noszony. Następnie ustaw szczeniaka w postawie wystawowej, jeśli szczenię jest dobrze zbudowane postawę wystawową przyjmnie samo, lub z niewielką korektą- wystarczy przytrzymać je palcem pod szyjką.
Jeśli już zakupiłeś szczeniaka nie myśl, że to koniec, to dopiero początek długiej drogi do sukcesu. Czeka Cię kontynuacja socjalizacji, która zaczęła się u hodowcy, nauka pielęgnacji, a potem mnóstwo pracy którą musisz włożyć w utrzymanie wystawowego włosa. Warto też utrzymywać stały kontakt z hodowca, który zawsze służy radą